Galeria Kordegarda

startGaleria mieści się w kordegardzie warowni pałacu ks. Czartoryskich w Puławach. Organizowane są wystawy malarstwa i fotografii o różnej tematyce.

Galeria jest profesjonalnie przygotowana do zamieszczania różnego rodzaju ekspozycje. Zamontowane specjalistyczne oświetlenie i system do podwieszania obrazów pozwala nam w szybki i łatwy sposób zmieniać ekspozycje. Poszczególne wystawy umieszczane w Naszej galerii można oglądać przez okres miesiąca.

 


Archiwum wystaw:


22.06.2013 – 30.08.2013 – Kazimierz Kotliński

 

Wystawa Kazimierza Kotlińskiego
Wystawa Kazimierza Kotlińskiego
Wystawa Kazimierza Kotlińskiego

 

19.09.2013 - 4.10.2013 - Zdzisława Drążkiewicz

 

Wystawa Zdzisławy Drązkiewicz
Wystawa Zdzisławy Drązkiewicz

Kwiaty – ulotne piękno.

 

W przypałacowej Galerii Kordegarda 4. października 2013r. odbył się wernisaż prac Zdzisławy Drążkiewicz. Zaprezentowane na wystawie prace to w większości kompozycje kwiatowe wykonane techniką suchej pasteli. Kwiaty stały się dla artystki głównym tematem jej artystycznych poszukiwań i doświadczeń, chociaż nie obce są jej również pejzaże i studia postaci ludzkich. Drążkiewicz bardzo świadomie operuje techniką, która tylko na pozór zdaje się być łatwa i przyjemna, wymaga ona bowiem dużej sprawności manualnej, pewnej ręki i lekkości ruchu. Prace Drążkiewicz odznaczają się niezwykła lekkością, bogatą kolorystyką i subtelnością kompozycji. Obrazy artystki emanują szczególną wrażliwością i optymizmem, są swoistym odbiciem jej pozytywnego i życzliwego stosunku do otaczającego ją świata i ludzi.

 

12.10.2013 - 12.11.2013 - Dariusz Jaskólski

 

wrenisaż Dariusza Jaskólskiego
wrenisaż Dariusza Jaskólskiego
wrenisaż Dariusza Jaskólskiego

Impresje miejskie – czyli kilka słów o wystawie pana Dariusza Jaskólskiego.

W puławskiej Galerii Kordegarda (IUNG) ma obecnie miejsce wystawa prac malarskich Dariusza Jaskólskiego – puławianina, który od kilku już lat, z coraz większymi sukcesami, realizuje swoją pasję, jaką jest malarstwo. Prezentowane na wystawie obrazy to głównie prace olejne nawiązujące stylistycznie do współczesnych impresji malarskich. Charakterystyczne dla płócien Jaskólskiego nie jest wierne oddanie detali, ale utrwalenie na obrazie ulotności chwili. Artysta operuje zróżnicowaną tonacją kolorystyczną a rozmyte i zlewające się ze sobą plamy barwne dają efekt niezwykłej gry świateł oraz kolorów. Jednocześnie niewyraźne, rozmyte kontury sprawiają, że obrazy Jaskólskiego pobudzają wyobraźnie odbiorcy, skłaniają do swoistego rodzaju refleksji i wprowadzają odbiorcę w inny, tajemniczy i intrygujący świat przeżycia estetycznego.

Na wystawie oprócz miejskich impresji możemy również zobaczyć bardziej konwencjonalne pejzaże, kompozycje kwiatowe oraz zmysłowy akt kobiecy.

 

 22.11.2013 r. - 07.-1.2014 r. - Anna Borkowska

Wernisaż Anny Borkowskiej
Wernisaż Anny Borkowskiej
Wernisaż Anny Borkowskiej
Wernisaż Anny Borkowskiej

 

W piątkowy wieczór 22 listopada 2013r. w Galerii Kordegarda w Puławach otwarta została wystawa pasteli Anny Borkowskiej. Artystka zaprezentowała 20 obrazów, przedstawiających urokliwe i trochę tajemnicze polskie pejzaże oraz intrygujące
i ciekawie zarejestrowane elementy natury.

Fragmenty wypowiedzi z notatek katalogowych:

W ukazanych ekspresjach, Pani Anna zapisała własne racje, również psychologicznej natury, by zaznaczyć swoją obecność w gronie znakomitych plastyków. Cieszy się dzisiaj z otrzymanych nagród, za wyrażanie najdelikatniejszej struktury formy i barwy otoczenia. A te kołyszą się na falach eteru, ot tak, jak Jej symboliczni Bliżniacy na ekliptyce przestworzy, poszukując fioletu i przeciwstawnej mu żółci w chwilach wewnętrznego niepokoju, chciałoby się powiedzieć buntu wobec natarczywej zieleni, a niechby także błękitu. A może jeszcze czegoś więcej? Temperament, płynność skojarzeń, zmienność nastoju, odcisnęły swoją resztkę, począwszy od akcentu linearnych ujęć, w całej malarskiej przestrzeni. Ten jakby dywizjonizm śladów olejnej pasteli przemawia się ze złudnym spokojem ducha, niekiedy monochromatycznych jednorodnych płaszczyzn. O! Nie brakuje na nich także wyrafinowanych szarości i prawie czystej bieli.

Artysta malarz, literat - Kazimierz Kotliński (2012r.)

Nie do przecenienia jest udział w III, IV i V edycji Międzynarodowego Biennale Pasteli w latach 2006, 2008 i 2010 w Nowym Sączu. Jeżeli chodzi o technikę pastelu, jest to jedyna w Polsce i nieliczna w Europie tego typu wystawa. O randze Biennale świadczy fakt, że w ostatniej edycji wzięło udział 193 artystów z 21 państw z całego świata. Wystawa ma formułę konkursu, każda praca na wystawie przechodzi przez selekcję międzynarodowego jury. Jak sama napisała, jej ulubioną techniką jest pastel olejny. Pastele rozsławili na przełomie XIX/XX wieku Tuluse Lotrec, Edgar Degas (Francja), w Polsce Stanisław Wyspiański (portrety dzieci, pejzaże, kartony do witraży), czy wreszcie Witkacy (słynne portrety). Technika wspaniała dająca inne możliwości od technik olejnych, czy wodnych, często pomijana, na szczęście dzięki malarzom pastelistom istniejąca
w galeriach i na salonach.

Artysta malarz – Marek Andała (2012r.)

 

 

18.01-10.03.2014r. - Rafał Taras

 

Wystawa Rafała Tarasa
Wystawa Rafała Tarasa
Wystawa Rafała Tarasa
Wystawa Rafała Tarasa

 

 

18 stycznia odbył się wernisaż prac Rafała Tarasa. Zaprezentowane na wystawie prace to obrazki malowane farbami olejnymi w technice "alla prima",. Przedstawiają otaczającą nas rzeczywistość, której na co dzień nie dostrzegamy. Są to warzywa, owoce apetyczne ciasta wołające - "zjedz mnie!!"

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia naszej wystawy.

 

15.03-12.04.2014 r. Jolanta Wawer

 

Wystawa Jolanty Wawer
Wystawa Jolanty Wawer
Wystawa Jolanty Wawer
Wystawa Jolanty Wawer

 

Galeria Kordegarda prezentuje kolejne pracy tym razem jest to malarstwo w technice akwareli. Otwarcie wystawy odbyło się 15 marca o godzinie 17:00. Licznie przybyli goście podziwiali dzieła a artystka opowiedziała skąd czerpie inspiracje. Prezentowane są polskie pejzaże, często powtarzający się temat prac to przydrożne kapliczki, uchwycone o każdej porze roku. Artystka zaprezentowała 21 obrazów pełnych kolorów i energii. Jak sama powiedziała, "najlepszą forma relaksu jest usiąść w krzakach z paleta i przelać na karton piękno natury".

11.04-13.05.2014 r. Ernest Włodarski

Wystawa Ernesta Włodarskiego
Wystawa Ernesta Włodarskiego
Wystawa Ernesta Włodarskiego
Wystawa Ernesta Włodarskiego

 

Dążąc do doskonałośći....

 

W przypałacowej Galerii Kordegarda mamy  zaszczyt gościć wystawę obrazów Ernesta Włodarskiego, artysty amatora, którego malarstwo oscyluje między realizmem w wydaniu Courbeta, a współczesnym hiperrealizmem. Prezentowane na wystawie obrazy to przede wszystkim pejzaże, postacie kobiece oraz uchwycone w dynamicznym ruchu konie.

 

Artysta swą przygodę z malarstwem rozpoczął od szkicu następnie po przez sucha pastel i akwarelę doszedł do malarstwa olejnego. Obecnie Włodarski doskonali się w technice alla prima z akcentami laserunku, chociaz nieobce są mu także impasy.

 

Główną inspiracja dla artysty jest przyroda, szczególnie ta dzika, której kwintesencję stanowią przedstawiane licznie przez Włodarskiego niczym nieujarzmione konie. Artysta w mistrzowski sposób odtwarza ich fizjonomię i sposób poruszania się. Jak sam mówi: "Uwielbiam konie. Dynamizm ich ruchów postrzegam jako jeden z najwspanialszych tematów, które można uwiecznić na płótnie".

 

Wśród prezentowanych w galerii obrazów na szczególną uwagę zasługuje ujęta profilowo, w 3/4 postaci kobieta, która lekko przysłonięta prześcieradłem, stoi w oknie i trzyma kubek z ciepłym napojem. Ten hiperrealistyczny obraz, nasycony atmosferą tajemniczości i namiętność, stanowi swoistego rodzaju wizytówkę malarstwa Ernesta Włodarskiego.

 

 

 

17.05-12.06.2014 r. Urszula Tomasiak

 

 

Wyastawa Urszuli Tomasiak
Wyastawa Urszuli Tomasiak
Wyastawa Urszuli Tomasiak

 

17 maja 2014 r. w sobotnie popołudnie otwarta została wystawa malarstwa Urszuli Tomasiak. Artystka zaprezentowała 23 prace w technice akwareli przedstawiające przepiękne kompozycje kwiatowe.

 

        „Dostąpiłem wielkiego zaszczytu, wszak już w przeszłości wypowiadałem się o cudownym świecie Pani dr Urszuli Tomasiak, przetkanym na wskroś bajecznymi kwiatami. Jak kiedyś, także dzisiaj, wtoczyłem się
w unikalną krainę jakby ulotnego piękna i podniosłości wybitnych malarzy z XIX i XX wieku. Zatem bardzo delikatnie dotykamy czasów impresjonizmu, ze wszystkimi późniejszymi meandrami stylów, kierunków, doraźnych smaków i nastrojów wielkich mistrzów, aż po nieodległe lata.

 

        Miałem w życiu sposobność gościć, w murach puławskiej szkoły chemicznej, dwa plenery warszawskiej ASP. Opiekunem studentów jednego z nich, był Pan Józef Hałasa, późniejszy profesor sztuk pięknych i Człowiek zasłużony dla Nowego Sącza, kolebki własnego powołania. To On odkrył wielki talent malarski w Puławach, ks. Mariana Malarza (1966) i Jego wysublimowaną miłość do kwiatów. Dzisiaj zaliczamy do plejady wybitnych akwarelistów, największego symbolu ludzkich natchnień, także dr Urszulę Tomasiak. Nie zapominając również o całej ambitnej drużynie zasłużonych i nagradzanych członków, pań i panów, z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.

 

       Ten ukazany świat przez naszą koleżankę, Urszulę Tomasiak, prezesa wielkiej nauczycielskiej organizacji ludzi twórczych i wrażliwych na ludzką niedolę, promieniuje osobliwym ciepłem, wiara i nadzieja w spełnienie ambitnych projekcji każdego artysty. Wszystkie płatki tych przepięknych kwiatów i listeczki na drzewach, jakby przytulone do najszlachetniejszych ludzkich uczuć, wibrują w takt bicia ich serc i nie poddają się rozległemu egotyzmowi żelaznych szambelanów współczesności.

 

        Niechże, Jej okazała twórczość będzie również przewodnikiem do odegrania dodatkowej roli, współczesnego krytyka oferowanej sztuki na rynkach świata i w osobliwych salonach. Ma należyte przygotowanie naukowe
i osobiste doświadczenie plastyczne, by się nawet trochę z przygodnymi posłańcami NOWEJ ERY.

 

       Życzymy Jej nie tylko jeszcze większych sukcesów wśród wybitnych plastyków, z odskocznią do poszukiwań pełni malarskiej obfitości, a także spełnienia roli powszechnie szanowanego arbitra wszelkich malarskich poczynań!

 

Skłania sędziwą głowę przed gośćmi zebranymi i rezydentką tej galerii panią Krystyną Krakowiak: Kazimierz Kotliński.”

 

 

19.09 - 19.10.2014 Halina Piórczyńska "puszyście i Piórkowo"

 

19 września odbył się wernisaż wystawy malarstwa Pani Haliny Piórczyńskiej licznie zgromadzeni goście chętnie zabierali głos wychwalając malarstwo Pani Haliny. Pani Jolanta Wawer tak wypowiedziała się na temat malarstwa autorki:

Pani Halina maluje obrazy energetyczne. Posługując się symboliką energetyczną zawiera przekaz, który przybiera dla odbiorcy postać obrazu. Jej obrazy wprowadzają harmonię, napełniają energią, pobudzają siły witalne, niwelują stres.

Na wystawie „puszyście i piórkowo” w obrazach spotykają się dwa światy: ziemski i poza ziemski. Jest to świat aniołów- bożych posłańców pełen światła, ruchu, trzepotu skrzydeł. Drugim światem są dmuchawce, tak samo lotne, nie uchwytne
i tajemnicze.

Nawiązując do symboliki energetycznej znajdziemy w obrazach formy koła. Koło to coś co jest idealne, boskie, nieskończone, oznacza kosmos, bóstwo, absolut. Już od czasów starożytnych koło symbolizuje niebo z pierwiastkiem duchowym. Koło i okrąg tworzą granice, które zapewniają schronienie, dają bezpieczeństwo.

Inną forma spotykaną w obrazach artystki jest trójkąt. Wyobraża on światło, płomień, życie, ruch i nieskończoność. Jest odbiciem pojęć rzeczy i zjawisk takich jak: przeszłość-przyszłość- teraźniejszość, niebo-ziemia-świat podziemny, ciało-umysł-dusza, mądrość-siła-piękno.

W obrazach Pani Haliny uderza nas różnorodność barw. Od subtelnych, delikatnych po nasycone. Spotykamy tu fiolety - opisywane jako barwy wszystkiego co tajemnicze i niezwykłe. Przesłanie fioletu brzmi: chcę poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania, jestem uduchowiony i wrażliwy. Kolejna barwa to niebieski – kolor osób inteligentnych i twórczych, parających się radością z innymi, emanuje z niego blask, radość optymizm. Barwa pomarańczowa jest sygnałem spontaniczności i wyzwoleni. Jego przesłanie to: doskonalę radze sobie w życiu, mam dość energii by odnaleźć to, czego pragnę.

Zaczerpnijmy dobrej energii z obrazów Pani Haliny, a każdy znajdzie tu cos dla siebie.

 

13.02-31.03.2015 Różne Oblicza Ceramiki

 

RÓŻNE OBLICZA CERAMIKI
RÓŻNE OBLICZA CERAMIKI
RÓŻNE OBLICZA CERAMIKI
RÓŻNE OBLICZA CERAMIKI

 

 

Od 13 lutego 2015 roku w Galerii Kordegarda i Centralnej Bibliotece Rolniczej o/Puławy można oglądać przepiękne eksponaty prezentowane w związku z wystawą ceramiki.

 

Różne Oblicza Ceramiki to już drugi cykl wystaw poświęconych ceramice organizowanych przez Związek Ceramików Polskich. Rozpoczął się on w 2014 roku. Prezentuje on prace uczestników Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych
w Zdunach, francuskiej grupy Terra D’Artistes, wystawy „Żywioły” oraz twórców indywidualnych. Ciekawym elementem wystawy ze względu na tradycyjny i unikalny typ oraz prawdziwą ręczną produkcję są kafle szamotowe tworzone w kaflarni
w Zdunach. Mamy tu do czynienia z ciekawym przykładem inicjatywy ceramików, by przedstawić wielość możliwości prostego materiału, jakim jest glina.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytany 4524 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 luty 2019 09:40
Więcej w tej kategorii: Park online »

Wydarzenia

 ◄◄ 
 ◄ 
 ►► 
 ► 
luty 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Licznik odwiedzin

161629
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Wszystkie wizyty
21
40
104
161629

Twój IP: 18.232.31.206
Czas: 2023-02-06 10:59:14
Visitors Counter

Serwis współfinansowany ze środków Unii EuropejskiejzEuropejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007- 2013 w celu dokonania promocji projektu 17/09-WND-RPLU07.01.00-06-018/09 pt. "Rewaloryzacja i konserwacja Domku Żółtego i części Pałacu ks. Czartoryskich w Puławach z przeznaczeniem na cele kulturalno- turystyczne"